Találtam egy hasznos cikket a témába vágóan, amit szeretnék megosztani Veletek. Az Elixír Magazin kideríthetetlenül keltezett (16.sz.) lapjában találtam. Oláh Andor természetgyógyász a jelenség táplálkozástudományi, Dr. Nagy Géza pedig a székrekedés gyógynövényes kezelési lehetőségeiről beszél. Lássuk!
első rész: TÁPLÁLKOZÁSTERÁPIA
Milyen testi tüneteket okoz a krónikussá vált vastagbélgyulladás?
“A korai tünetek között említendő a székrekedés és a gyakori székelési inger, miközben csupán kis mennyiségű vér vagy nyálka ürül. A későbbi tünetek közé tartozik a véres széklet ürítésével járó idült hasi fájdalom, a hőemelkedés, a rossz közérzet, az ízületi gyulladás, a szájfájás, a homályos látás, az ízületi fájdalom, az étvágytalanság, a kimerültség és a fogyás.”
Láthatjuk tehát, hogy a belek kielégítő működése, a maradéktalan tápanyag felszívódás és a bélfal optimális átjárhatósága/elhatárolási képessége miként pecsételi meg közérzetünket, általános testi-lelki állapotunkat, miközben a már súlyossá vált esetekben akár kritikussá is válhat a személy állapota.
A Crohn-betegségben -az előbbiek alapján- fontos még a margarin, a cu5kor és minden cukortartalmú étel és ital, minden édesség kizárása. (Cukor helyett méz ajánlott.) Zsiradékként kizárólag hidegen sajtolt szója-, napraforgó-, tökmag-, kukorica- stb. olajat és nyers sajtolt napraforgó olajat fogyasszon a beteg. Zöldség és főzelékfélékből, gyümölcsökből, gabonaneműekből (búza-, árpa-, rozs-, zab-, szója- stb. pehely) álljon a diéta. Csak sovány tejtermék (joghurt, kefír) fogyasztható. Nehezen tűri a tönkrement emésztőrendszer a nyers növényi étrendet, ezeket csak lassan, fokozatosan iktathatók be az étrendbe, lassan emelhető a mennyiségük, addig gyengén főtt gyümölcsök, sült alma, párolt főzelék- és zöldségfélék legyenek napirenden, gabonapelyhekkel kiegészítve….Minden falat alapos megrágása is rendkívül fontos, nemcsak a Crohn-betegségben, hanem mindenféle bélbajban. Legalább 30-140-szer rágjunk meg minden falatot.
[sws_ui_icon ui_theme=”ui-smoothness” icon=”ui-icon-circle-triangle-e”] [/sws_ui_icon] Mivel mindig lelki oka is van az idült kolitisznek, rendszeres relaxációs, ellazító, önszuggessziós gyakorlat is végzendő.
Hagyj üzenetet