
Aromaterápiás GYIK
Kíváncsi vagy a műhelytitkokra? Klikkelj a kérdésre, és oszd meg, ha hasznosnak találtad!
Az illóolaj több száz vegyik komponensből álló összetett vegyület, melyet a növények “lényegének” is nevezhetnénk. Ebben találjuk meg a herba legfontosabb hatóanyagait, gyógyító elemeit. Kémiai-fizikai értelemben véve nem olajak, ez csupán fantázianév, mellyel a nagyközönség illeti.
Az esszenciák előállításának sokféle módját ötlötte ki a leleményes emberiség az idők során. Ezek közül a legismertebbek:
- PRÉSELÉSSEL
- OLAJBAN ÁZTATÁSSAL
- DESZTILLÁCIÓVAL
- OLDÓSZERREL
- CO2 KIVONÁSSAL
Igen, egy mini desztillálót építve megoldható házilag is. Ez esetben csak a mennyiségi korlátok szabhatnak korlátot örömünknek.
Komplex kérdés. Egyfelől a termékhez mellékelt adatokból, vagy ha van erre lehetőség, a gyártótól kapott írásos információk alapján győződhetsz meg arról, hogy mi is pontosan az illóolajad kémiai összetétele, honnan származik, milyen termesztésből, és milyen eljárással, mikor állították elő, és mi a lejárati dátuma. ezek hiányában két megoldás marad:
- szaglás alapján, esetleg összehasonlítással való intuitív, és empirikus eljárás
- foltpróba, ami nem ad teljes képet, de az megállapítható belőle, van e oldószer maradvány az esszenciában (foltpróbának nevezzük azt az eljárást, melynek során az illóolajból egy cseppet papírzsebkendőre cseppentve megfigyeljük, hogy az illó maradéktalanul elpárolgott e.)
Kevéssé kedves téma, de álljon hát itt néhány példa, a megismerés kedvéért:
- Silány minőségű alapanyag
- Silány minőségű oldószer
- Higítás
- Szintetikus illatanyagokkal való bekeverés
- Légzőrendszer gyógyítására: eukaliptusz, ebből is az eukaliptus smiithi alfajt, mely balzsamos-édeskés illatú, és gyermekek is jól tolerálják.
- Légfertőtlenítésre és mentális felfrissüléshez: citrom
- Emésztésserkentéshez, étvágyjavításhoz: narancs
- Fertőtlenítésre kívül-belül: teafa
A levendula mindenre jó.
Gyulladáscsökkentő, helyi fájdalomcsillapító, viszketést csökkentő, fertőtlenítő, nyugtató-frissítő hatású.
Valóságos CSODASZER!
Ha érzékeny és allergizálódó bőröd van, akkor feltétlenül végezd el a bőrtesztet, hogy elkerüld a későbbi meglepetéseket.
Először használt illóolaj esetében ehhez cseppents egy csepp esszenciát egy evőkanál növényi olajba, majd a keverékből pár cseppel kend be a csukló-, vagy könyékbelsődet.
Ha 3-4 (hivatalosan 24) órán belül nem tapasztalsz pirisidást, elváltozást, vagy viszketést, az adott olajat továbbra is bátran használhatod.
Igen, 5 év alatt nem ajánlott egyik illóolaj közvetlen használata sem, közvetetten pedig az eukaliptusszal, zsályával, fahéjjal, szerecsendióval, rozmaringgal is érdemes elővigyázatosan bánni párologtatás esetén.
A citrusok viszont biztonsággal alkalmazhatóak.
BRONCHITIS: gyömbér, rózsabors
kardamom, tömjén, elemi, madagaszkári szalmagyopár , atlaszcédrus
IZOMLAZÍTÁS, GÖRCSÖLŐ ÁLLAPOTOKRA: rózsabors, rozmaring
ARANYÉR: muskotályzsálya, zeller, amyris, pacsuli
VÉRHIGÍTÓ: fahéj
SZEMÖLCSŰZŐ: fahéj, citrom
IMMUNERŐSÍTÉS: szegfűszeg, eukaliptusz, pálmarózsa, tömjén, madagaszkári szalmagyopár