A téli időszak, ezen belül a víz elem előretörését hordozó január-február hónap sokunk számára jelent kihívást. Ez önmagában nem is okoz gondot akkor, ha tudjuk hogyan ellensúlyozzunk magunkban a természet változásait. Ki ne vágyna arra, hogy hétköznapi életállapota eleve az egészség irányába segítse őt, szükségtelenné téve a betegszabadságot, vagy a lázas, köhögős éjjeleket. Egészségünk viszont lelkünk állapotával áll összeköttetésben. Ha szívünk nehéz és a fájdalmakkal nem vagyunk képesek megbirkózni, bármilyen fizikai, medikális segítség birtokában is vagyunk, csak a helyzet belső megoldása fog elvezetni minket a test egészségéhez. Olyan tudati faktorok, mint az őszinteség önmagunkkal, a szembenézés, elfogadás, és elengedés múlt sérelmeitől, és önmagunk szeretete kell ahhoz, hogy a gyógyulás megvalósulhasson…
BELSŐ MUNKA A TÉLI CIKLUSBAN
Ehhez a fajta Én-ismerethez a téli sötét hónapok adnak természetes hátteret, magától a Kozmosztól kapunk alapot a befelé figyelés intenzívebb gyakorlásához. A nappalok mesterséges meghosszabbítása, és a továbbra is rohanó élettempó gyakran elfeledtetik velünk ennek az időszaknak a belső-feldolgozó természetét, de a kozmikus háttér nem változik. Hangolódással, rendszeres formális meditációval, hálagyakorlással, az elmúlás és újraszületés körforgásának tudatunkba emelésével ez a ciklusminőség mindannyiunk számára átélhető, és ha nem “lógunk meg a belső feladataink” elől, akkor ennek belső tanulsága mind önmagunk, mind környezetünk javára fog válni.
Esténként csendesedjünk el 15-20 percre, és engedjük, hogy a tudattalanunkból felbugyogó képek megmutassák tudatunk jelenlegi minőségét. Kitartó odafigyeléssel pedig a “nézz rá, és menj tovább” mozdulatával engedjük, hogy tudatunk időről időre visszatérjen a belső képzeteken való terméketlen rágódásból, és megpihenjen a mindent tartalmazó üres tér-természetébe, a megnyilvánulás és születés előtti kezdeti pontba. Itt kezdődik meg a gyógyulás, túl az elmén, és a hozzá kapcsolódó önös érzelmek terén.
Nagyobb rálátást megengedve így vegyük észre önmagunkban a neheztelés, okolás, kifelé mutogatás, könnyedebb esetben pedig a mások problémáin való szórakozás, az “én bezzeg…” típusú, elválasztó összehasonlítás belső késztetéseit. Ha az őszinteségnek nincsen akadálya, ez a belátás már önmagában a változás kapujába repíti az önmegfigyelő tudatot.
KÜLSŐ, NON-MEDIKÁLIS ESZKÖZÖK A TÉLI CIKLUSBAN
A KAPUK MEGTISZTÍTÁSA
♦ ORRTISZTÍTÁS, ORR-OLAJ KÉSZÍTÉSE, MEGELŐZÉS, NYUGTATÁS, FERTŐTLENÍTÉS
Ha már a megfázás elért mnket, és az orrfújásos időszakban vagyunk, a járatok az extenzív orrfújást követően elkezdenek kiszáradni. Az irritálódás ellen, kenjük meg az orrjáratot belülről szezám, vagy ricinusolajjal, fertőtlenítő és oszlató illóolajat téve bele. Az olaj előmozdítja a nyálkahártya sejtjeinek regenerálódását, az aroma fertőtlenít, s megszüntetheti a dugulást. Cseppentés után finoman masszírozd át az orrjáratokat, az arc orr körüli vonalat. Az olaj feloldja a szennyeződéseket, a levendula fertőtlenít. Sokat segít, magad is tapasztalni fogod! Megelőzésnek is jó lesz, a városi mért szmog kisebb mennyiségben fog felszívódni, a repkedő kórokozókat pedig már a a kapuban megállítja az antibakteriális illóolajsereg.
• Ajánlott aromák: levendula, menta, kámfor, elemi, eukaliptusz, teafa
• Higítás aránya: 1%-os oldat
Azaz: 10 ml olajhoz (használhatunk olaj helyett növényi glicerint is) 3 csepp illóolaj.
♦ ARCÜREGED KARBANTARTÁSA NETI KANNÁVAL, FERTŐTLENÍTÉS
Ismerkedj meg a csodálatos neti kannával! A arcüregünk járatai egy közös kis csatornahálózatot alkotnak. Ha a háló egy része fertőződik, vagy gyulladásba kerül, rosszabb esetben az arcüreg és a homloküregben rakódik le a váladék, ahonnét már nehéz kitisztítani, ilyenkor jönnek az orvosi beavatkozások, egy szó, mint száz, megelőzéssel és korai kezeléssel jobban járunk.
JÓTÉKONY HATÁSAI: A gyakorlat hatásaként stimulálódnak az orrban lévő idegvégződések, ami serkentőleg hat az agyra. Kitisztulnak az orrjáratok, gyógyteával való öblögetéssel pedig speciális hatásokat is elérhetünk. Az éjjeli alvást is elősegíti, amennyiben azt a légzésgátoltság eddig akadályozta.
EZ IS ÉRDEKELHET: Tudj meg többet a netizésről itt!
♦ NYELVTISZTÍTÁS, MÉREGTELENÍTÉS, HIGIÉNIA
A nyelvkaparóval történő nyelvtisztítás megszabadítja az éjjel kiválasztott, és a nyelvre kiült salakanyagoktól (szanszkrit: ama) testünket.
• MIKOR HASZNÁLJUK: Reggel, este lefekvés előtt, napközben érzés szerint.
• HOGYAN: Folyó víz alatt öblítsük le a lehetőleg rézből, vagy ezüstből készült tisztítóeszközt minden lehúzás után. Hatására tisztábbnak, higiénikusabbnak is érezzük majd belső állapotunkat.
• Öblögessünk reggel néhány percig tiszta olajjal, ami tovább segíti a méreganyagok leoldódását
[sws_divider_basic]

A TÁPLÁLKOZÁS TÉLI JAVASLATAI
[sws_divider_basic]
• Ha kínoz a köhögés és a nyálkatúltengés már érezhető a szervezetedben, akkor sajnos bizony az első lépés a tejtermékek teljes elhagyása, de legalábbis fogyasztásuk erőteljes visszafogása, mivel azok erőteljesen fokozzák a már amúgy is túlerőben lévő nyákanyagok megjelenését a testben, ami remek táptalaja a gyulladást keltő kórokozók megtelepedésének, és elszaporodásának.
Ma már rizsből, zabból, kókuszból és egyéb alapanyagokból készült növényi tejek és joghurtok garmadája áll rendelkezésünkre a tejtermékek helyettesítésére, ne legyünk restek megtalálni a nekünk megfelelő helyettesítőt!
• Ajánlott a fűtő típusú, szárító fűszerek, és könnyen emészthető, de tápanyagdús gabonák, és hüvelyesek, meleg levesek fogyasztása. Emellett, ha kapha karakter vagy, nyugodtan böjtölhetsz is néhány napot. Ayurvédikus típusteszt itt található!
• A nyálkahártyák védelme érdekében fogyassz naponta béta karotinban gazdag zöldségeket, mint például a sárgarépa! Az A-vitaminná alakuló Béta-karotin a bőr és a nyálkahártyák legjobb doktora! A-vitamin hiánya esetén már napi EGY sárgarépa is elegendő lehet a SZÜRKÜLETI LÁTÁS helyreállításához. A fejlődő világban a 21 év alattiak körében előforduló vakság leggyakoribb oka az A-vitamin-hiány !! A karotinoidok ANTIOXIDÁNSKÉNT viselkednek, ezért csökkenthetik a rák bizonyos fajtáinak kockázatát. Egyes kutatások szerint a béta-karotinban gazdag étrenddel csökkenhet a tüdő-, bőr-, gyomor-, vastagbéldaganatok száma.
• Meleg tea, vagy meleg víz fogyasztása nélkül elképzelhetetlen a hidratált és tiszta szervezet. Ősi praktika a belső folyamatok megindítása reggel, egy nagy bögre meleg víz elfogyasztásával! Pici citrommal és esetleg mézzel nem is olyan szokatlan, próbáld ki te is!
EZ IS ÉRDEKELHET: Tudj meg többet a fűtő-gyógyító fűszerezésről itt!
[sws_divider_basic]

TEA-SZER
[sws_divider_basic]
[sws_blockquote_endquote align=”” cite=”” quotestyle=”style03″] A hörgőváladék felszakadását elősegítő növények elsősorban a szaponintartalmú drogok, az ökörfarkkóró– virág, a százszorszép virága, a kankalin gyökere és virága, a szappanfű gyökere és az édesgyökér.
A gyulladt, száraz köhögéssel járó állapotot nyugtatni kell, alkalmas erre a fehérmályva levélzete, virágzata, és gyökere. Áztatással vonjuk ki belőle a csillapító nyákanyagot, mely az irritációt szűnteti.
Az aromás gyógynövények közül a cickafarkfű virága, a kakukkfű, a szurokfű, az édeskömény, a majoránna, a bazsalikom és a borsmenta jöhet szóba – ezek illóolaj-tartalmuknál fogva hasznosak.
házipatika.com[/sws_blockquote_endquote]
[sws_divider_basic]
A BODZA
(aromás, szárító, izzasztó, növeli a tüzet, csökkenti a vizet és növeli a levegőt)
[sws_divider_basic]
• A virágból készült tea vízhajtó, emésztést elősegítő, köhögéscsillapító hatású. Megfázásra, hörghurutra, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A friss bodzahajtás- és virág erős hashajtó. Használják még vértisztításra, fülfájásra, rekedtségre. • A bogyó izzasztó, nagy mennyiségben hashajtó, ödéma és reuma ellen ajánljuk. Friss leve vagy a belőle készült lekvár bizonyítottan kitűnő szer a TBC gyógyítására.
• A bodzafa kérge purgáló, féreghajtó hatású. Erős vízhajtó, heveny vesegyulladásra, általános ödémásodásra ajánlják.
• A levél vízhajtó és hashajtó, reumás fájdalmakat enyhít. Lázcsillapításra is ajánlják. Bőséges izzadás idézhető elő vele kiütéses láz (kanyaró, skarlát) és reumás láz esetén, hurutos fertőzésnél (hörgőgyulladás, influenza). Ritkán használatos belsőleg. Leginkább vérzésre és égési sebekre ajánljuk. A szárított leveleket dohány helyett lehet szívni.
• Felhasználása: Gyógyteaként – nátha esetén napi 2-3 csészével ihatunk, amilyen forrón csak lehetséges. Hatékonyságát növeli, ha forró lábfürdőt veszünk és közben forró bodzateát iszunk, majd azonnal ágyba bújunk. Ilyen módon „kiizzadjuk a náthát”, azaz méregtelenítjük szervezetünket, meggyorsítjuk a gyógyulást. Orrdugulás, köhögés esetén inhalálni is lehet teájával, kiválóan tisztítja a légutakat, oldja a lerakódást, köptető hatása van.
• Külsőleg: Nyugtató hatása miatt borogatásként használjuk mellhártyagyulladásra, vérömlenyre, köszvényre, fagyásra, pikkelysömörre és ekcémára. Lemosásra alkalmas szemgyulladás, árpa esetén. ARCGŐZŐLÉSRE is kiváló, nyugtatja és puhítja a bőrszövetet.
• KONTRAINDIKÁCIÓ: Száraz köhögés, irritált légutak esetén mellőzzük használatát!
[sws_divider_basic]

JAVAS-SZER
MELLKASBALZSAM KÖHÖGÉS ELLEN II. (az első verziót itt megnézheted)
[sws_divider_basic]
A köhögés elleni kenőcs házi elkészítése több előnyt is nyújt. Nem kell tartanunk a jól körülírt mellékhatásoktól, a hatóanyagtartalmat kissé elbillenthetjük az adalék-, és hordozóanyagok oldaláról, és nem utolsósorban nagy mennyiséget, kis pénzből tudunk előállítani. Bedörzsölődet készítsd el mielőtt a család összeomlana, és tárold hűtőben.
Gyermekeknek csak aromaterapeuta személyes konzultációja után, a megfelelő higításban alkalmazd!
Magát az aromakeveréket inhalálás, és párologtatás céljából is ajánlott elkészíteni, így egész évre kész szinergiád lesz, amely a lakás légterében megóv a fertőzésektől, és energetizálja az idegrendszert.
Aromaterápiás készítmények esetében (is) mindig érdemes előzetes bőrpróbát végeznünk!
A KEVERÉK CSÖKKENTI A TOVÁBBFERTŐZÉS ESÉLYÉT, NYUGTATJA A SZÖVETEKET, OLDJA A NYÁKOT, ÉS TÁGÍTJA A HÖRGŐKET.
VIGYÁZAT! Az illóolajak közül a fahéj és a kakukkfű igen erős szerek. A bőrre, nyálkahártyára pláne. Ne kerüljenek sehová hígítás nélkül, mert csípő, égető érzést okozhatnak, nem utolsósorban árthatnak.
[sws_divider_basic]
HOZZÁVALÓK:
1.) 2 evőkanál méhviasz – A méhviasz antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású méhészeti termék. Piacokon, méhésznél megvásárolható. Keresd a szűrt méhviaszt.
Ha te inkább a növényi alapanyagokat kultiválod, használj a sűrítéshez pl. rizsviaszt, vagy még egyszerűbb, ha pár csepp olajjal fellazított sheavajat használsz az illóolajkeverék hordozójának.
2.) 4 evőkanálnyi növényi olaj, például mandula, vagy szezámolaj, ami utóbbi egy kifejezetten melegítő hatású természetes, és nem mellesleg kalciumban gazdag olaj.
3.) Szegfűszeg, fahéj, citrom, fenyő, levendula, eukaliptusz, kakukkfű és teafa illóolajak.
[sws_divider_basic]
ELKÉSZÍTÉSE:
• Késsel daraboljunk fel kb. két evőkanálnyit a méhviasz tömbünkből, hacsak nem pasztillát vásároltunk. A kést melegítsük át nyílt láng fölött, így a vágás könnyebbé válik. Vigyázat, a kés megkormozódhat! Tegyük viaszunkat kis kerámiatálba, amit forró vízzel töltött edénybe helyezünk. Az edényt helyezzük a tűzhely legkisebb lángjára. A víz ne forrjon.
• Méhviaszunk lassan megolvad, ekkor tegyük hozzá a mandula, avagy szezámolajat. Ha homogén folyadékká egyesültek, vegyük ki a kerámiatálat az edényből, és kiskanállal keverjük addig, amíg kihűl. Mikor a méhviasz elkezd visszaszilárdulni, kenőcsös állagú krémet kapunk. Ebbe keverjünk illóolajakat.
• Szegfűszeg: 1 cseppnyit,
• Kakukkfű: 1 cseppnyit,
• Fenyő: 2 cseppnyit,
• Levendula: 3 cseppnyit,
• Eukaliptusz: 2 cseppnyit,
• Teafa: 2 cseppnyit
• Citrom: 2 cseppnyit,
• Keverjük teljes kihűlésig, és tegyük át kencénket egy erre a célra kifertőtlenített tégelykébe.
[sws_divider_basic]
ALKALMAZÁSA:
• Használjuk megfázásos/köhögéses/torokfájós panaszok esetén, az érintett testrészen, alaposan bemasszírozva.
Könnyebb, kezdődő megfázás esetén a torkot és a mellkas felső részét kenegessük be. Ha a kór lejjebb húzódott, a hátunkat és a teljes mellkast dörzsöljük be, majd húzzunk rá vékony pamutruhát, hogy a hatóanyagok ne illanjanak el a levegőbe..
[sws_divider_basic]
BIZTONSÁG: Használata után alaposan tisztítsuk át a kezünket, ez előtt a szemünkhöz és szánkhoz véletlenül se nyúljunk, mert a fahéj és a kakukkfű illóolajai irritálóan intenzív, csípő.maró hatásúak az érzékenyebb területeken!
TIPP: műanyag patikai tégely helyett üveg, vagy ha az nincsen, fémtégelybe tegyük a krémet, hogy az illóolajak biztosan ne reagáljanak.
FONTOS! Új esszenciák használata előtt végezzünk bőrpróbát!
TEATIPP: bodza, hárs és kakukkfű
[sws_divider_basic]
KONTRAINDIKÁCIÓ:
Várandósság esetén, és hat éves kor alatt ne alkalmazzuk.
Csakis sérülésmentes bőrfelületre kenjük.
[sws_divider_basic]
Egy-két csepp borsosmenta is nagyon jó szolgálatot tehet, zsebkendőről belélegezve!
A TÁPLÁLKOZÁS TÉLI JAVASLATAI
[sws_divider_basic]
• Ha kínoz a köhögés és a nyálkatúltengés már érezhető a szervezetedben, akkor sajnos bizony az első lépés a tejtermékek teljes elhagyása, de legalábbis fogyasztásuk erőteljes visszafogása, mivel azok erőteljesen fokozzák a már amúgy is túlerőben lévő nyákanyagok megjelenését a testben, ami remek táptalaja a gyulladást keltő kórokozók megtelepedésének, és elszaporodásának.
Ma már rizsből, zabból, kókuszból és egyéb alapanyagokból készült növényi tejek és joghurtok garmadája áll rendelkezésünkre a tejtermékek helyettesítésére, ne legyünk restek megtalálni a nekünk megfelelő helyettesítőt!
• Ajánlott a fűtő típusú, szárító fűszerek, és könnyen emészthető, de tápanyagdús gabonák, és hüvelyesek, meleg levesek fogyasztása. Emellett, ha kapha karakter vagy, nyugodtan böjtölhetsz is néhány napot. Ayurvédikus típusteszt itt található!
• A nyálkahártyák védelme érdekében fogyassz naponta béta karotinban gazdag zöldségeket, mint például a sárgarépa! Az A-vitaminná alakuló Béta-karotin a bőr és a nyálkahártyák legjobb doktora! A-vitamin hiánya esetén már napi EGY sárgarépa is elegendő lehet a SZÜRKÜLETI LÁTÁS helyreállításához. A fejlődő világban a 21 év alattiak körében előforduló vakság leggyakoribb oka az A-vitamin-hiány !! A karotinoidok ANTIOXIDÁNSKÉNT viselkednek, ezért csökkenthetik a rák bizonyos fajtáinak kockázatát. Egyes kutatások szerint a béta-karotinban gazdag étrenddel csökkenhet a tüdő-, bőr-, gyomor-, vastagbéldaganatok száma.
• Meleg tea, vagy meleg víz fogyasztása nélkül elképzelhetetlen a hidratált és tiszta szervezet. Ősi praktika a belső folyamatok megindítása reggel, egy nagy bögre meleg víz elfogyasztásával! Pici citrommal és esetleg mézzel nem is olyan szokatlan, próbáld ki te is!
EZ IS ÉRDEKELHET: Tudj meg többet a fűtő-gyógyító fűszerezésről itt!
[sws_divider_basic]
TEA-SZER
[sws_divider_basic]
[sws_blockquote_endquote align=”” cite=”” quotestyle=”style03″] A hörgőváladék felszakadását elősegítő növények elsősorban a szaponintartalmú drogok, az ökörfarkkóró– virág, a százszorszép virága, a kankalin gyökere és virága, a szappanfű gyökere és az édesgyökér.
A gyulladt, száraz köhögéssel járó állapotot nyugtatni kell, alkalmas erre a fehérmályva levélzete, virágzata, és gyökere. Áztatással vonjuk ki belőle a csillapító nyákanyagot, mely az irritációt szűnteti.
Az aromás gyógynövények közül a cickafarkfű virága, a kakukkfű, a szurokfű, az édeskömény, a majoránna, a bazsalikom és a borsmenta jöhet szóba – ezek illóolaj-tartalmuknál fogva hasznosak.
házipatika.com[/sws_blockquote_endquote]
[sws_divider_basic]
A BODZA
(aromás, szárító, izzasztó, növeli a tüzet, csökkenti a vizet és növeli a levegőt)
[sws_divider_basic]
• A virágból készült tea vízhajtó, emésztést elősegítő, köhögéscsillapító hatású. Megfázásra, hörghurutra, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A friss bodzahajtás- és virág erős hashajtó. Használják még vértisztításra, fülfájásra, rekedtségre. • A bogyó izzasztó, nagy mennyiségben hashajtó, ödéma és reuma ellen ajánljuk. Friss leve vagy a belőle készült lekvár bizonyítottan kitűnő szer a TBC gyógyítására.
• A bodzafa kérge purgáló, féreghajtó hatású. Erős vízhajtó, heveny vesegyulladásra, általános ödémásodásra ajánlják.
• A levél vízhajtó és hashajtó, reumás fájdalmakat enyhít. Lázcsillapításra is ajánlják. Bőséges izzadás idézhető elő vele kiütéses láz (kanyaró, skarlát) és reumás láz esetén, hurutos fertőzésnél (hörgőgyulladás, influenza). Ritkán használatos belsőleg. Leginkább vérzésre és égési sebekre ajánljuk. A szárított leveleket dohány helyett lehet szívni.
• Felhasználása: Gyógyteaként – nátha esetén napi 2-3 csészével ihatunk, amilyen forrón csak lehetséges. Hatékonyságát növeli, ha forró lábfürdőt veszünk és közben forró bodzateát iszunk, majd azonnal ágyba bújunk. Ilyen módon „kiizzadjuk a náthát”, azaz méregtelenítjük szervezetünket, meggyorsítjuk a gyógyulást. Orrdugulás, köhögés esetén inhalálni is lehet teájával, kiválóan tisztítja a légutakat, oldja a lerakódást, köptető hatása van.
• Külsőleg: Nyugtató hatása miatt borogatásként használjuk mellhártyagyulladásra, vérömlenyre, köszvényre, fagyásra, pikkelysömörre és ekcémára. Lemosásra alkalmas szemgyulladás, árpa esetén. ARCGŐZŐLÉSRE is kiváló, nyugtatja és puhítja a bőrszövetet.
• KONTRAINDIKÁCIÓ: Száraz köhögés, irritált légutak esetén mellőzzük használatát!
[sws_divider_basic]
JAVAS-SZER
MELLKASBALZSAM KÖHÖGÉS ELLEN II. (az első verziót itt megnézheted)
[sws_divider_basic]
A köhögés elleni kenőcs házi elkészítése több előnyt is nyújt. Nem kell tartanunk a jól körülírt mellékhatásoktól, a hatóanyagtartalmat kissé elbillenthetjük az adalék-, és hordozóanyagok oldaláról, és nem utolsósorban nagy mennyiséget, kis pénzből tudunk előállítani. Bedörzsölődet készítsd el mielőtt a család összeomlana, és tárold hűtőben.
Gyermekeknek csak aromaterapeuta személyes konzultációja után, a megfelelő higításban alkalmazd!
Magát az aromakeveréket inhalálás, és párologtatás céljából is ajánlott elkészíteni, így egész évre kész szinergiád lesz, amely a lakás légterében megóv a fertőzésektől, és energetizálja az idegrendszert.
Aromaterápiás készítmények esetében (is) mindig érdemes előzetes bőrpróbát végeznünk!
A KEVERÉK CSÖKKENTI A TOVÁBBFERTŐZÉS ESÉLYÉT, NYUGTATJA A SZÖVETEKET, OLDJA A NYÁKOT, ÉS TÁGÍTJA A HÖRGŐKET.
VIGYÁZAT! Az illóolajak közül a fahéj és a kakukkfű igen erős szerek. A bőrre, nyálkahártyára pláne. Ne kerüljenek sehová hígítás nélkül, mert csípő, égető érzést okozhatnak, nem utolsósorban árthatnak.
[sws_divider_basic]
HOZZÁVALÓK:
1.) 2 evőkanál méhviasz – A méhviasz antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású méhészeti termék. Piacokon, méhésznél megvásárolható. Keresd a szűrt méhviaszt.
Ha te inkább a növényi alapanyagokat kultiválod, használj a sűrítéshez pl. rizsviaszt, vagy még egyszerűbb, ha pár csepp olajjal fellazított sheavajat használsz az illóolajkeverék hordozójának.
2.) 4 evőkanálnyi növényi olaj, például mandula, vagy szezámolaj, ami utóbbi egy kifejezetten melegítő hatású természetes, és nem mellesleg kalciumban gazdag olaj.
3.) Szegfűszeg, fahéj, citrom, fenyő, levendula, eukaliptusz, kakukkfű és teafa illóolajak.
[sws_divider_basic]
ELKÉSZÍTÉSE:
• Késsel daraboljunk fel kb. két evőkanálnyit a méhviasz tömbünkből, hacsak nem pasztillát vásároltunk. A kést melegítsük át nyílt láng fölött, így a vágás könnyebbé válik. Vigyázat, a kés megkormozódhat! Tegyük viaszunkat kis kerámiatálba, amit forró vízzel töltött edénybe helyezünk. Az edényt helyezzük a tűzhely legkisebb lángjára. A víz ne forrjon.
• Méhviaszunk lassan megolvad, ekkor tegyük hozzá a mandula, avagy szezámolajat. Ha homogén folyadékká egyesültek, vegyük ki a kerámiatálat az edényből, és kiskanállal keverjük addig, amíg kihűl. Mikor a méhviasz elkezd visszaszilárdulni, kenőcsös állagú krémet kapunk. Ebbe keverjünk illóolajakat.
• Szegfűszeg: 1 cseppnyit,
• Kakukkfű: 1 cseppnyit,
• Fenyő: 2 cseppnyit,
• Levendula: 3 cseppnyit,
• Eukaliptusz: 2 cseppnyit,
• Teafa: 2 cseppnyit
• Citrom: 2 cseppnyit,
• Keverjük teljes kihűlésig, és tegyük át kencénket egy erre a célra kifertőtlenített tégelykébe.
[sws_divider_basic]
ALKALMAZÁSA:
• Használjuk megfázásos/köhögéses/torokfájós panaszok esetén, az érintett testrészen, alaposan bemasszírozva.
Könnyebb, kezdődő megfázás esetén a torkot és a mellkas felső részét kenegessük be. Ha a kór lejjebb húzódott, a hátunkat és a teljes mellkast dörzsöljük be, majd húzzunk rá vékony pamutruhát, hogy a hatóanyagok ne illanjanak el a levegőbe..
[sws_divider_basic]
BIZTONSÁG: Használata után alaposan tisztítsuk át a kezünket, ez előtt a szemünkhöz és szánkhoz véletlenül se nyúljunk, mert a fahéj és a kakukkfű illóolajai irritálóan intenzív, csípő.maró hatásúak az érzékenyebb területeken!
TIPP: műanyag patikai tégely helyett üveg, vagy ha az nincsen, fémtégelybe tegyük a krémet, hogy az illóolajak biztosan ne reagáljanak.
FONTOS! Új esszenciák használata előtt végezzünk bőrpróbát!
TEATIPP: bodza, hárs és kakukkfű
[sws_divider_basic]
KONTRAINDIKÁCIÓ:
Várandósság esetén, és hat éves kor alatt ne alkalmazzuk.
Csakis sérülésmentes bőrfelületre kenjük.
[sws_divider_basic]
Egy-két csepp borsosmenta is nagyon jó szolgálatot tehet, zsebkendőről belélegezve!
Hagyj üzenetet