A kálmossal néhány éve ismerkedtem meg közelebbről, akkor még nem tartozott kedvenc növényeim közé. Hu Anita asszonyság hívta fel a figyelmemet rá újra. Annak idején is nagy tisztelettel néztem e gyógynövényre, de kesernyés íze nem hagyta kibontakozni az ismeretséget. Amikor elkészítettem az első párlatot kálmosból, éreztem, valóban élénkít: összpontosított, mégis nyugodt koncentrációt adva.
Kálmosgyökér
(Acorus Calamus)
Sanskrit neve Vacha, szó szerinti jelentésben Beszéd – a szó hatalma, az intelligenciáé és az önkifejezésé, amit ez a gyógynövény fejleszt
Alapjegyei: Serkentő/Fiatalító/Nyálkaoldó/Görcsoldó/Idegerősítő/Hánytató
A növényről
Ez a vízinövény többnyire állóvizek partjain, mocsarakban és árkokban fordul elő. Gyökértörzséből, amely a partmenti iszapban vízszintesen kúszik, számtalan kardalakú levél ered, amelyek 1 méter hosszúak.
A szár közepén egyetlen kúpalakú, zöldesből barnássárgába játszó torzsavirágzat ül. A gyökértörzs hüvelykujj vastagságú, 1 méterre is megnő és friss állapotában fűszeresen keserű íze van. Szárítva veszít a keserű ízéből. Kora tavasszal vagy késő ősszel szedik fel. (Magyarországon védett növény!)
A kálmos gyógyhatásai
Erősítő hatása miatt a kálmosgyökér nemcsak az emésztőrendszer általános gyengesége, gyomor- és bélfelfúvódás, valamint hasi fájdalomrohamok esetén használható, de segít mirigy-megbetegedések és köszvény ellen is. A gyökér rendkívül nagy mértékben elősegíti a nehezen emésztő gyomor és bél nyáktalanítását. Anyagcsere- és bélrenyheség esetén épp úgy ajánlható, mint sápadtság és vízkór esetén.
A rendkívül sovány emberek, akik nem a megfelelő táplálék hiánya miatt veszítettek a súlyukból, kálmosgyökérteát igyanak és időnként vegyenek teljes fürdőt, amibe kálmost tesznek.
Teája alkalmas még a gyerekek lisztérzékenységének a gyógyítására is, ez a betegség az utóbbi időben egyre gyakrabban lép föl.
Használata külsőleg
Az AYURVÉDA ajánlja por formájában való beszippantását is, orrdugulás, vagy orrpolip kezelésére. Kis adagban a por orron át adva segít magához téríteni a sokkos, vagy kómás betegeket.
Óvintézkedések
A kálmos nagy dózisban hánytató. E tulajdonsága azonban ellensúlyozható azonos mennyiségű friss gyömbérrel keverve. (2-2 g egy csésze vízbe plusz egy kis méz)
Ne használjuk vérzéses rendellenességek, pl. vérző aranyér és orrvérzés esetén.
Kálmos a világ minden táján
Alkalmazása az ősi Indiában
A kálmos a védák bölcseinek legközismertebb gyógynövénye. Fiatalítja az agyat és az idegrendszert, növeli a fogékonyságot, pontossá teszi a memóriát és fokozza a figyelmet. A legjobb elmefejlesztő gyógynövényként tartják számon, szívesen társítják a Brámival (Gotu Kola, Centella Asiatica) e célból. Fiatalítóan hat a Váta és Kapha típusokra. Kiszűri a szövetekből a megtelepedett toxinokat. Tulajdonsága Sattvai, azaz a fény, világosság, tisztaság minőségét hordozó, kiegyensúlyozott energiák képviselője.
Javallatok: Megfázások, köhögés, asztma, fejüregi fájdalmak, gyulladások, sokk, kóma, epilepszia, emlékezetvesztés, hisztéria, süketség, idegzsába
Megkötések: vérzéses rendellenességek, terhesség
Elkészítése: Por (250-500 mg), tejes párlat, párlat
Tinktúrája bőrre kenve hatásos szer élősködők, paraziták ellen.
Felhasznált források: Dr. VasantLad Gyógynövényjóga c, könyve, valamint a vitaminsziget jegyzete
Hagyj üzenetet